Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dlaczego warto używać hamulców hydraulicznych?
02-23-2013, 10:25
Dlaczego warto używać hamulców hydraulicznych?
Witam
Pytanie głównie takie, aby trochę o tym podyskutować. Używam od 2 lat hamulców hydraulicznych (TEKTRO AURIGA PRO) więc coś o nich wiem. A Wy? Dlaczego według Was warto używać hamulców hydraulicznych? Jakie są ich zalety w porównaniu chociażby ze zwykłymi V-breakami czy tarczowymi mechanicznymi?

Do minusów mogę zaliczyć kwestię grzania się i ograniczonej skuteczności w przypadku rozgrzania. Do plusów skuteczność hamowania w każdych wręcz warunkach Wink

Pozdrawiam, Mariusz Karczyński.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-23-2013, 10:43
RE: Dlaczego warto używać hamulców hydraulicznych?
Plusy
-znikoma wrazliwosc na warunki atmosferyczne
-wieksza skutecznosc hamowania (w przypadku wyzszych modeli)
-niewrazliwosc na rozcentrowanie kola podczas jazdy
-nie zuzywaja obreczy

Minusy
-wyzsza masa i cena (w porownaniu z podobnymi klasowo v-kami)
-wyzsza komplikacja ukladu

Przegrzewanie sie hamulcow tarczowych nie do konca musi byc wada. Wplyw na to ma klasa hamulca oraz wielkosc tarcz. Jesli masz z tym problem, polecam zmiane tarcz na wieksze- kazdemu pomaga. Byc moze ktos napisze, ze ucierpi modulacja- nie martw sie, po kilku dniach nie bedziesz chcial wracac do mniejszych tarcz Smile

http://www.bikemarket.pl
Znajdź wszystkie posty użytkownika
02-23-2013, 10:50
Wiem, wiem że można zmienić na większe. Ale mam 160 i chyba większe by dość śmiesznie wyglądały w tym rowerze. Poza tym większe tarcze stosuje się raczej w rowerach downhillowych. W sumie także im więcej otworów w tarczy tym lepiej powinno ciepło być wtedy odprowadzane Smile

02-23-2013, 11:13
Dobor wielkosci tarczy determinuja: styl oraz trasy jakimi jezdzimy a takze masa uzytkownika. To ze "nie pasuja wygladem" nie ma znaczenia. To tak jakbys jezdzil na zbyt duzej ramie bo "mniejsze wygladaja dziwnie". Nie wiem ile wazysz i jakie sa trasy po ktorych jezdzisz, ale tarcza 160 mm dla kogos wazacego 75-80 kg to zdecydowanie za malo, szczegolnie jesli wspolpracuje z dosc niskiej klasy hamulcem.

02-23-2013, 11:17
Ważę ~85 kg + bagaż (plecak, picie, jakieś jedzenie, jakieś klucze zapasowe, dętki itd.) to łącznie daje około 90 kg masy która "siedzi" na rowerze.

Od czasu do czasu zdarza mi się pokonywać różne dosyć duże wzniesienia, ale czy jest od razu sens wymieniać tarcze? Pewnie do tego trzeba byłoby wymienić od razu sam hamulec.

02-23-2013, 11:29
To juz masz odpowiedz czemu sie grzeja. Wystarczy same tarcze oraz adaptery. Raczej kazda rama oraz widelec akceptuja tarcze 180 mm.

Ps. Kazda tarcza sie grzeje, ale poki nie przegrzewa sie uklaf hamulcowy to jest okej. Niemniej jednak przy Twojej masie smialo bym bral 180 mm

02-23-2013, 12:16
No tak, to może być przyczyna. Tylko że to są koszty, a ja w zawodach i maratonach nie startuję więc nie wiem czy faktycznie jest sens zmieniać.

02-23-2013, 18:54
(02-23-2013 18:30)Piksel napisał(a):  A jak według mnie nie warto, to co? Dodgy

To wypowiedziales sie i tyle

02-23-2013, 18:55
No to przedstaw swoje argumenty dla których uważasz, że nie warto Smile Wątek założyłem w celu poznania wad i zalet stosowania właśnie hamulców hydraulicznych Smile

02-23-2013, 21:19
Próbowałem przygody z hydraulicznymi tarczami, niestety nie mam pozytywnych wrażeń jeśli chodzi o bezproblemowość działania. Najpierw próbowałem używać KCNC X7, niestety mimo dwukrotnego wysłanie do oficjalnego serwisu te hamulce po prostu nie działają. Aktualnie używam XTRów M975 jest nieźle, jednak np. przy jeździe po lekko mokrym piasku tarcze zaczynają od razu trzeć. Mimo niezbyt dobrych wrażeń będę dalej próbował z tarczówkami, bardzo podoba mi się ich modulacja i łatwość wyczucia momentu blokowania koła, co jednocześnie umożliwia skuteczniejsze hamowanie bez konieczności blokowania kół.
Reasumując tarcze hamują bardzo dobrze jednak są drogie w utrzymaniu i awaryjne, dobre Vbreaki hamują nieco gorzej jednak nie generują neipotrzebnych kosztów i są właściwie bezawaryjne.
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości